Translate

Staff Directory

Faculty & Staff

Capri Abbasi

Capri Abbasi

Special Education Teacher
Special Education
Olga Abejuela

Olga Abejuela

Teacher, Department Chair
Mathematics
Julianne Aguilar

Julianne Aguilar

Teacher
Theater Arts, CTE
Virginia Aguilera

Virginia Aguilera

Teacher
World Languages
Aurora Alamillo

Aurora Alamillo

Teacher
World Languages
Guillermo Alcala

Guillermo Alcala

SRO
Tracy Alexander

Tracy Alexander

Teacher
English
Miranda E. Alvear

Miranda E. Alvear

Teacher
Science
Araceli Anguiano Reyna

Araceli Anguiano Reyna

Student Teacher
World Languages
Allen Armas

Allen Armas

Teacher
Science

Mr. Armas' Teacher Website

Benjamin Avila

Benjamin Avila

Teacher
Science
Josue Banuelos

Josue Banuelos

Student Teacher
Mathematics
Edgar Barajas

Edgar Barajas

IT Service Technician
Information Technology
Alexis J. Bautista

Alexis J. Bautista

Campus Liaison Official
Campus Liaison
Chaim Beardsley

Chaim Beardsley

Teacher
Mathematics
Jordan Bell

Jordan Bell

Teacher, Department Chair
Special Education
Matthew Blake

Matthew Blake

Teacher
Social Studies
Jason Boesch

Jason Boesch

Teacher
Physical Education

Mr. Boesch's Teacher Website

Jenna Boesch

Jenna Boesch

Teacher
Physical Education
Reggie Boesch

Reggie Boesch

Groundskeeper
Custodial
Cynthia Bolanos Hernandez

Cynthia Bolanos Hernandez

Instructional Aide & Paraprofessional
Special Education
Melina Bond

Melina Bond

Teacher
English

Mrs. Bond's Teacher Website

Natalie Borba

Natalie Borba

Teacher, Department Chair
Agriculture, CTE

Mrs. Borba's Teacher Website

Jonathan Boyett

Jonathan Boyett

Teacher
Special Education
Kristine Boyett

Kristine Boyett

Teacher
Special Education
Nathan Braga

Nathan Braga

Teacher, Activities Director
Leadership, Activities Director

Mr. Braga's Teacher Website

Halee Branco

Halee Branco

Instructional Coach
Instructional Coach
James Brewer

James Brewer

Teacher
Science
Rebecca Brewer

Rebecca Brewer

Teacher
English, AVID

Mrs. Brewer's Teacher Website

Julie Bronzini

Julie Bronzini

Instructional Aide & Paraprofessional
Brittany Button

Brittany Button

Teacher, Department Chair
CTE, Family & Consumer Science

Mrs. Button's Teacher Website

Tiffany Calderon

Tiffany Calderon

Student Services Secretary
Student Body Office (SBO)
John Callihan

John Callihan

Teacher
English
Ronald Carter

Ronald Carter

Teacher
Science
Arturo Castro

Arturo Castro

Teacher
CTE, Industrial Technology
Lindsay Caudillo

Lindsay Caudillo

Instructional Aide & Paraprofessional
Melissa Cavazos

Melissa Cavazos

Custodian
Custodial
Simon Chima

Simon Chima

Student Teacher
Science
Joshua Corchado

Joshua Corchado

School Resource Officer
Val-Pierre Dai're

Val-Pierre Dai're

Teacher
Social Studies
Leonard Davis

Leonard Davis

Teacher
Special Education
Sean Davis

Sean Davis

Associate Principal, Student Support (10th & 12th Grade)
Administration, Associate Principal
Nina Decker

Nina Decker

Cafeteria Helper
Cafeteria
Sandra Duran Robles

Sandra Duran Robles

Teacher
Mathematics
Laura Eckman

Laura Eckman

Teacher, Department Chair
CTE, Art

Mrs. Eckman's Teacher Website

Metztli Enriquez

Metztli Enriquez

Teacher
Mathematics
Sandy Fairfield Beard

Sandy Fairfield Beard

Teacher
CTE, Industrial Technology
Walter Fernandes

Walter Fernandes

Teacher
CTE
Corrinna Figueiredo

Corrinna Figueiredo

Teacher
Science
Maria Figueroa

Maria Figueroa

Clerk Typist
Attendance
Shelby Fishman

Shelby Fishman

Teacher
Agriculture
Dan Flatt

Dan Flatt

Teacher
Agriculture, CTE
Michael Flores

Michael Flores

Teacher, Department Chair
Music

Atwater High School Falcon Band and Guard Website

Martha Fuentes

Martha Fuentes

Attendance Secretary
Attendance
Kimberly Galarza

Kimberly Galarza

School Psychologist
Lisa Gamble

Lisa Gamble

Bookkeeper
Student Body Office (SBO), Bookkeeper
Kathleen Gardner

Kathleen Gardner

Library Media Technician
Library
Dolores Gentry

Dolores Gentry

Teacher
Special Education
Lindsay Gentry

Lindsay Gentry

Teacher, Business Marketing
CTE

Ms. Gentry's Website

Seth Gentry

Seth Gentry

Teacher, Head Girls Water Polo Coach
Social Studies
Heather Gomez-Dougherty

Heather Gomez-Dougherty

Teacher
English
Dave Gossman

Dave Gossman

Teacher, Department Chair
Agriculture, CTE

Mr. Gossman's Teacher Website

Nicole Govia

Nicole Govia

Student Teacher
English
Mary Anne Granado

Mary Anne Granado

School Secretary
Administration, Secretary
Matthew Granado

Matthew Granado

Teacher
Mathematics
Hannah Green

Hannah Green

Teacher
English Language Development
Adalberto Guerrero Jr.

Adalberto Guerrero Jr.

Teacher
Social Studies
Travis Harding

Travis Harding

Teacher Librarian
Library
Michele Harman

Michele Harman

Teacher
English
Charlotte Hart

Charlotte Hart

Teacher, Department Chair
Social Studies

Mrs. Hart's Teacher Website

Rosemary Haskett

Rosemary Haskett

Speech Therapist
Special Education, Speech Therapist
Taylor Helton

Taylor Helton

Teacher
Agriculture, CTE
Lisa Hernandez

Lisa Hernandez

Cafeteria Helper
Cafeteria
Max Hernandez

Max Hernandez

Career & Guidance Technician
Guidance Department
Alexis Huerta

Alexis Huerta

Student Teacher
Science
Michele Hurtado Uribe

Michele Hurtado Uribe

Campus Liaison
Campus Liaison
Yasmin Ignacz

Yasmin Ignacz

Instructional Aide & Paraprofessional
Tina Jacobs

Tina Jacobs

Teacher
English
Jodi Jenkins

Jodi Jenkins

School Nurse
Health Services
Samuel Jenkins

Samuel Jenkins

Campus Liaison Official
Campus Liaison
Cristina Jimenez

Cristina Jimenez

Student Teacher
English
Johny Juarez

Johny Juarez

Campus Liaison
Campus Liaison
Jim Kale

Jim Kale

Custodian
Custodial
Lori Kale

Lori Kale

Intervention Center Teacher
Intervention
Kellie Kennedy

Kellie Kennedy

Special Education Secretary
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Kathryn Koehn

Kathryn Koehn

Teacher
Mathematics
Samantha Lee

Samantha Lee

Student Support Manager I
Lily Lee-Jones

Lily Lee-Jones

Teacher, Department Chair
CTE, Industrial Technology
Robert Lee-Jones

Robert Lee-Jones

Teacher
Physical Education
Becky Lopez

Becky Lopez

Teacher, Department Chair
English Language Development
Jesus Lopez

Jesus Lopez

Custodian
Custodial
Julia Lua

Julia Lua

Cafeteria Supervisor
Cafeteria
Ryan Machado Bell

Ryan Machado Bell

Teacher
English
Norma Macias

Norma Macias

Cafeteria Helper
Cafeteria
Suzanne MacInnes

Suzanne MacInnes

Teacher
Special Education
Rocio Maldonado

Rocio Maldonado

Data Entry / Computer Operator
Guidance Department
Claudia Maravilla

Claudia Maravilla

Teacher, Department Chair
Haley Marmolejo

Haley Marmolejo

Instructional Aide & Paraprofessional
Richard Marmolejo

Richard Marmolejo

Intervention Coordinator
Intervention
Maria Marquez

Maria Marquez

Cafeteria Helper
Cafeteria
Graciela Martinez

Graciela Martinez

Student Teacher
Agriculture
Hank Martinez

Hank Martinez

Custodian
Custodial
John Henry Martinez

John Henry Martinez

Custodian
Custodial
Araceli Martinez de Pulido

Araceli Martinez de Pulido

Custodian
Custodial
Jenny Medeiros

Jenny Medeiros

Associate Principal, Teaching & Learning
Administration
Nelson Medeiros

Nelson Medeiros

Athletic Director
Athletics Director
Raj Mehat

Raj Mehat

Teacher
Science, CTE
Ashley Mendonca

Ashley Mendonca

Clerk Typist II
Attendance
Andrew Mendoza

Andrew Mendoza

Teacher
Social Studies
Samuel Meredith

Samuel Meredith

Teacher
Agriculture, CTE
Kimberly Mesa

Kimberly Mesa

Teacher
Agriculture

Ms. Macintosh's Teacher Website

Andrea Meza Nuno

Andrea Meza Nuno

Custodian
Custodial
Amy C Miller

Amy C Miller

Cafeteria Helper
Cafeteria
Myra Mora

Myra Mora

Teacher
Social Studies
Daniel Motz

Daniel Motz

Teacher
Social Studies
Yolanda Munoz

Yolanda Munoz

Instructional Aide, Paraprofessional
Special Education, Instructional Aide / Paraprofessional
Lori Myers-Jantz

Lori Myers-Jantz

Teacher
Special Education
Gabriela Nava

Gabriela Nava

Cafeteria Assistant Supervisor
Cafeteria
Veronica Nemecio Ramos

Veronica Nemecio Ramos

Instructional Aide & Paraprofessional
Stefanie Ochoa

Stefanie Ochoa

Counselor -Class of 2023
Guidance Department
Zulma Ochoa

Zulma Ochoa

Career & Guidance Technician
Guidance Department
Alexie Parle

Alexie Parle

Principal
Administration
Chad Parreira

Chad Parreira

Teacher
Academic Support
Jose Patino

Jose Patino

Custodian
Custodial
Kyle Pawling

Kyle Pawling

Student Teacher
Agriculture
Savannah Perez

Savannah Perez

After School Program Specialist
ASSETs
Elizabeth Phonesavanh

Elizabeth Phonesavanh

Associate Principal, Student Support (9th & 11th Grade)
Administration, Associate Principal
Jarrod Pimentel

Jarrod Pimentel

Teacher, Department Chair
Physical Education

Mr. Pimentel's Teacher Website

Maricela Pimentel

Maricela Pimentel

Teacher
World Languages
Ariana Ponce

Ariana Ponce

Cafeteria Helper
Cafeteria
Nathan Ramirez

Nathan Ramirez

Campus Liaison
Jared Reyna

Jared Reyna

Teacher
Special Education
Kenneth Rhoades

Kenneth Rhoades

Teacher
English

Mr. Rhoades' Teacher Website

Mike Richter

Mike Richter

Associate Principal
Administration
Nataly Rios Martinez

Nataly Rios Martinez

Student Teacher
Social Studies
Araceli Rivera

Araceli Rivera

Student Teacher
Mathematics
Leslie Rodriguez

Leslie Rodriguez

Health Aide
Health Services
Daniela Rodriguez Santoyo

Daniela Rodriguez Santoyo

Counselor -Class of 2024, Department Chair
Guidance Department
Anna Rogers

Anna Rogers

Child, Welfare, Attendance & Safety Liaison
Attendance
Socorro Rosales

Socorro Rosales

Community & School Resource Liaison
Joanne Rubio

Joanne Rubio

Instructional Aide & Paraprofessional, Workability
Crystal Ruiz

Crystal Ruiz

Instructional Aide & Paraprofessional
Stephanie Saetern

Stephanie Saetern

Teacher
English
Karina Salazar

Karina Salazar

Student Teacher
Physical Education
Roxana Salazar Pimentel

Roxana Salazar Pimentel

Student Teacher
English
Rosa Salcedo

Rosa Salcedo

Custodian
Custodial
Ana Maria Sanchez Urzua

Ana Maria Sanchez Urzua

Teacher, Health Science
CTE
John Sanchotena

John Sanchotena

Chief Custodian
Custodial
John P Sanchotena

John P Sanchotena

Custodian
Custodial
Alexander Schroeder

Alexander Schroeder

Teacher
Special Education
Dawn Silva

Dawn Silva

Teacher, Department Chair
English

Mrs. Silva's Teacher Website

Nathanial Silva

Nathanial Silva

Teacher
Special Education
Jaycee Simmons Jr

Jaycee Simmons Jr

Student Teacher
Social Studies
Kanoa Smith

Kanoa Smith

Teacher
Social Studies
Manhsio Smith

Manhsio Smith

Counselor -Class of 2022
Guidance Department
Aimee Snell

Aimee Snell

Student Teacher
Kevin Sorn

Kevin Sorn

Custodian Night Lead
Custodial
Jovian Soto

Jovian Soto

Teacher
Mathematics
David Svendsen

David Svendsen

Teacher
Mathematics
Sara Talamantes

Sara Talamantes

Migrant Education
Elaine Tam

Elaine Tam

Teacher, Department Chair
Science
Brenda Terry

Brenda Terry

Administrative Assistant
Administration, Secretary

Campus Administrative Assistant

Nathan Terry

Nathan Terry

Teacher
CTE, Art
Robin Thomas

Robin Thomas

Teacher
Art
Normelita Thompson

Normelita Thompson

Cafeteria Helper
Cafeteria
Lucia Tovar Sanchez

Lucia Tovar Sanchez

Student Teacher
Ileana Treyes

Ileana Treyes

Teacher
Mathematics
Leticia Valenzuela

Leticia Valenzuela

Registrar
Guidance Department, Registrar
Robert Valladao

Robert Valladao

Teacher
Social Studies
Chie Vang

Chie Vang

Campus Liaison
Campus Liaison
Jose Vargas

Jose Vargas

Teacher
Agriculture, CTE
Matthew Vaz

Matthew Vaz

Student Teacher
Theater Arts
Alana Ventura

Alana Ventura

Student Teacher
English
Fatima Vieira

Fatima Vieira

Cafeteria Helper
Cafeteria
Fabian Villa

Fabian Villa

Teacher
Special Education
Troy Williams

Troy Williams

Teacher
Mathematics
Hailey Williamson

Hailey Williamson

Instructional Aide & Paraprofessional
Instructional Aide / Paraprofessional
Jasmin Xiong

Jasmin Xiong

Student Teacher
Guidance Department
Phoua Yang

Phoua Yang

Counselor -Class of 2025
Guidance Department
Seneca Ybarra

Seneca Ybarra

Teacher
Social Studies